• Úvod
  • Ako si vybrať vhodný karavan

Ako si vybrať vhodný karavan

Pozrime sa na to, podľa čoho si vybrať vhodný karavan.

Ak ste sa rozhodli, že na dovolenku pôjdete obytným autom, neváhajte ani sekundu a pustite sa do hľadania vhodného vozidla. Na Slovensku je niekoľko firiem, ktoré ponúkajú prenájom týchto áut, ale letné termíny sú veľmi rýchlo vypredané. Potom sa stáva, že v Košiciach, kde je tých zákazníkov samozrejme menej ako na západnom Slovensku, odbavujeme aj zákazníkov z Bratislavy alebo zo Zvolena.


O výbere karavanu rozhoduje počet a typ cestujúcich, účel cesty a cieľová destinácia. Ak cestujete na výlet vo dvojici, stačí vám jednoduché malé auto – integrál / polointegrál, v ktorom budete mať dostatok miesta na pohyb i spanie. Malé auto stačí aj v tom prípade, že cestujete s jedným dieťaťom.

Horšie je to v prípade, že cestujete traja rôzni chlapi, lebo tí majú často problém spať vedľa seba. V tomto prípade by sme už odporučili alkovňu. Tá je vhodná samozrejme aj pre viac osôb – dva páry, manželský pár s dvomi / tromi deťmi či partiu 4-5 ľudí. Ono nie je problém cestovať aj šiesti alebo siedmi, ale bavme sa naozaj len o cestovaní. Tu totiž nemôžeme hovoriť už o žiadnom súkromí ani vlastnom priestore. Pre dva manželské páry je vhodný aj integrál – autobusový typ, v ktorom je dosť priestoru, nakoľko predná posteľ je nad vodičom.


Ak sa na cestovanie pozrieme z pohľadu financií a spotreby, najlepšie je na tom integrál, ktorý má tvary upravené pre čo najnižšiu spotrebu. Veľmi podobne je na tom aj polointegrál. Jedná sa o to, že na streche nemajú nič, čo by bránilo prieniku vzduchu. Pri týchto dvoch typoch môžeme hovoriť o maximálnej rýchlosti 120 km/h (viac odporúčame len skúseným vodičom) a spotrebe 9 litrov / 100 km. Pri priestornej alkovni by rýchlosť mala byť nižšia, nakoľko je tam veľký odpor vzduchu. Horná posteľ zvyšuje spotrebu paliva na 11-12 litrov / 100 km.

Pár tipov pre rôzne skupiny ľudí:

Manželský pár, dovolenka pri mori:                                                        integrál / polointegrál

Manželský pár, poznávací výlet:                                                               integrál

Manželský pár + jedno dieťa, dovolenka pri mori:                             integrál / polointegrál

Manželský pár + dve/tri deti, dovolenka pri mori:                             alkovňa

Partia 3-7 rôznych ľudí, dovolenka pri mori:                                        alkovňa (+ stan)

Dva páry, dovolenka pri mori:                                                                   alkovňa

Dva páry, poznávací výlet:                                                                          integrál


autor textu a foto: Zdenka Frývaldská

Copyright © 2003 - 2019 HOTCAR | Všetky práva vyhradené

Tvorba web stránok & online marketing | Esenti, s.r.o.

Varování
Zavřít