Vstup pre
zákazníkov
Ako si vybrať vhodný karavan
Späť

Ako si vybrať vhodný karavan

Ak ste sa rozhodli, že na dovolenku pôjdete obytným autom, neváhajte ani sekundu a pustite sa do hľadania vhodného vozidla. Na Slovensku je niekoľko firiem, ktoré ponúkajú prenájom týchto áut, ale letné termíny sú veľmi rýchlo vypredané. Potom sa stáva, že v Košiciach, kde je tých zákazníkov samozrejme menej ako na západnom Slovensku, odbavujeme aj zákazníkov z Bratislavy alebo zo Zvolena.

O výbere karavanu rozhoduje počet a typ cestujúcich, účel cesty a cieľová destinácia. Ak cestujete na výlet vo dvojici, stačí vám jednoduché malé auto – integrál / polointegrál, v ktorom budete mať dostatok miesta na pohyb i spanie. Malé auto stačí aj v tom prípade, že cestujete s jedným dieťaťom.

Horšie je to v prípade, že cestujete traja rôzni chlapi, lebo tí majú často problém spať vedľa seba. V tomto prípade by sme už odporučili alkovňu. Tá je vhodná samozrejme aj pre viac osôb – dva páry, manželský pár s dvomi / tromi deťmi či partiu 4-5 ľudí. Ono nie je problém cestovať aj šiesti alebo siedmi, ale bavme sa naozaj len o cestovaní. Tu totiž nemôžeme hovoriť už o žiadnom súkromí ani o vlastnom priestore. Pre dva manželské páry je vhodný aj integrál – autobusový typ, v ktorom je dosť priestoru, nakoľko predná posteľ je nad vodičom.

Ak sa na cestovanie pozrieme z pohľadu financií a spotreby, najlepšie je na tom integrál, ktorý má tvary upravené pre čo najnižšiu spotrebu. Veľmi podobne je na tom aj polointegrál. Jedná sa o to, že na streche nemajú nič, čo by bránilo prieniku vzduchu. Pri týchto dvoch typoch môžeme hovoriť o maximálnej rýchlosti 120 km/h (viac odporúčame len skúseným vodičom) a spotrebe 9 litrov / 100 km. Pri priestornej alkovni by rýchlosť mala byť nižšia, nakoľko je tam veľký odpor vzduchu. Horná posteľ zvyšuje spotrebu paliva na 11-12 litrov / 100 km.

Pár tipov pre rôzne skupiny ľudí:

Manželský pár, dovolenka pri mori:
integrál / polointegrál
Manželský pár, poznávací výlet:
integrál
Manželský pár + jedno dieťa, dovolenka pri mori:
integrál / polointegrál
Manželský pár + dve/tri deti, dovolenka pri mori:
alkovňa
Partia 3-7 rôznych ľudí, dovolenka pri mori:
alkovňa (+ stan)
Dva páry, dovolenka pri mori:
alkovňa
Dva páry, poznávací výlet:
integrál

autor textu a foto: Zdenka Frývaldská


::::::::::: KOMPLETNÁ PONUKA OBYTNÝCH VOZIDIEL ::::::::::::
ARSY line - tvorba webových stránok a eshopov