Vstup pre
zákazníkov
Dovolenka. Prečo karavanom?
Späť

Dovolenka. Prečo karavanom?

Prečo karavan...

Niekto absolútne nerozumie tomu, prečo by sa mal na dovolenku „trepať“ karavanom a iný si zas nevie predstaviť len tak sa odpraviť lietadlom a skončiť v hoteli. Cestovanie a bývanie v karavane so sebou prináša viacero plusov i mínusov.

K pozitívam dovolenky karavanom určite radíme neviazanosť. „Idem kam chcem, bývam kde chcem, zaspím kde chcem.“ Všetko samozrejme v rámci možností. Prespať môžete na parkovisku, v hocijakej obci popri ceste alebo priamo na pláži, ak to nie je zakázané. V aute máte k dispozícii sprchu a WC, takže po príchode z pláže sa pohodlne osprchujete a keď v noci potrebujete vy alebo vaše dieťa na WC, nemusíte s ním bežať von. Ste hladný? Zapnete sporák a uvaríte si tak, ako by ste boli doma. Riady máte v skrinkách, suroviny v chladničke, príbor v šuflíku. Nemusíte nikam chodiť a fungujete na domácej strave. A to aj v prípade, že vonku prší. Večer si zapnete film z DVD, bezstarostne popíjate vínko a hráte karty. Možno trochu staromódne, ale tento oddych rozhodne prospieva organizmu.

Idete na ryby? Paráda. Udice zahodíte do vody a sedíte v tieni markízy vášho auta. Všetko čo potrebujete máte na dosah. Z chladničky v aute si vyberiete pivko, klobásku, zapojíte gril alebo rozložíte oheň a grilujete. Ak ste na rodinnej dovolenke a prišiel čas obeda, tak deti uložíte spať, zatvoríte na nimi spálňu a vy môžete pripravovať obed bez toho, aby ste niekoho rušili. Alebo uprednostňujete zimnú dovolenku? Ani to nie je problém. V každom karavane by malo byť namontované kúrenie, v niektorom plynové, v inom dieslové. Termostat vám bude udržiavať požadovanú teplotu a to vo dne i v noci. Vyhrievaná je dokonca aj garáž, takže si do nej môžete odložiť lyže a mokré oblečenie a do rána to budete mať suché.


Poďme sa pozrieť na negatíva. Nebudeme sa už baviť o tom, že v karavane je málo miesta. To predsa všetci vieme, takže ho nebudeme porovnávať s hotelom. Všetko je vymyslené tak, aby ste sa do neho zmestili. Využitý je každý drobný priestor. Na cestovanie týmto autom potrebujete dobrého a všímavého šoféra. Musí sledovať všetky strany auta, aby niečo najmä pri bočení a cúvaní netrafil a musí sledovať výšku podjazdov, aby sa tam zmestil. S karavanom je obtiažne aj parkovanie v meste. Takže na zmrzlinu v centre mesta sa s ním ani neskúšajte vybrať.

Ak si myslíte, že ušetríte za spanie v hoteli, nemáte úplne pravdu. Väčšina známych kempov si pýta dosť vysoké poplatky za miesto, každú osobu, aj za pripojenie do elektriky. Ďalej v karavane nemáte obrovskú rozprávkovú posteľ ani kúpeľňu. Minibar, resp. chladničku si musíte naplniť sami. A ste obmedzený priestorom, čo môže byť problém v daždivom počasí. Spomenúť musíme aj dlhú cestu, ktorú nezvládne úplne každý.


Pre zhrnutie.

S karavanom ste neviazaní. Nikto vám nebude prikazovať teraz choď na raňajky a teraz na obed, ako je tomu v hoteloch. Nemusíte čakať na 20 ľudí, ktorí čakajú v rade na spoločné sprchy alebo WC v kempe, nemusíte sa báť zdravotných problémov zo spania na studenej zemi v stane. Nemusíte stáť na jednom mieste a každý deň sa chodiť kúpať na jednu pláž a obdivovať tie isté palmy, nakupovať v tých istých obchodoch či jesť exotické chuťovky. Ste ale obmedzený priestorovo a to najmä v zlom počasí. Auto je náročnejšie na šoférovanie a treba si na neho zvyknúť. 

Ako hovoríme u nás vo firme Hotcar,: „Dovolenka karavanom je zážitková a nie je určená pre každého“.

autor textu a foto: Zdenka Frývaldská

ARSY line - tvorba webových stránok a eshopov